‘‘ CPD ismi ile de tanınan 89/106/AT Yapı Ürünleri Direktifi yerini 305/2011/AB Yapı Ürünleri Yönetmeliğine buradan erişebilirsiniz. Yeni direktif de Avrupa Ekonomik Alanına ilave şeklinde Türkiye’yi de kapsamına dahil etmektedir. ’’

Bu direktifçe açıklanan ce belgesi kapsamında yapı ürünleri; çeşitli bina işlerinde yada bunların herhangi bir bölümünde kalıcı şeklinde uygulanmak için imalatı yapılan ve piyasaya sunulan ve performansı yapı uygulamalarının temel ihtiyaçlarına yönelik performansını etkileyen ürünleri yada takım ürünlerini içermektedir. Yapı malzemeleri yapının taşınmaz bir elemanı olan bileşenlerin tümü şeklinde düşünmekte olası görünmektedir.

Uyumlu hale getirilen standartlar çerçevesinde yer alan yada Uyumlu hale getirilen bir standardı olmayan lakin hakkında bir Avrupa Teknik Onay duyurulan ürünlerin hepsi ce markası bulundurması mecburiyeti getirilmiştir.

CPR Altında CE Markası Ne Anlama Gelmektedir ?

 • CPR çerçevesine giren tüm malzemeleri,
 • CE markası taşımayan ürünlerin piyasa sunulamamasını,
 • Performans Beyanının yayımlanması ve karşılanması.
 • 305/2011/AB Yapı Malzemeleri Direktifi eskisinde yer alan bir takım ifadelerde değişikliğe gitti ve yeni bir takım ifadeler getirdi. Bu ifadelerin bir kaçı alt bölümde yer almaktadır,

  Performans Değişmezlik Durumunun Analiz Edilmesi ve Doğrulamasının Yapılması sistemi Uygunluk Onay açıklaması ile yer değişikliği yapıldı.

  Yeni gelen sistem, direktifin Ek V bölümünde sunulan ve malzemenin CE işaretle aşamasında pazara sürülen şirket ve onayı yapılmış şirketin sorumluluklarını belirleyen bir sistemler tablosuna ifade eder.

  Performans bildirimi ise daha eski direktifte açıklanan Uygunluk Bildiriminin yenilenmiş, ilerletilmiş ve biraz daha ayrıntılı şeklidir.

  Performans bildirimi piyasaya sunumu yapılan malzemelerin esas karakter özelliklerini ortaya çıkaran bir belgedir. Müşteri yada görevli organlarca istekte bulunulduğunda arz edilmek için minimum 10 sene boyunca muhafaza edilmelidir.

  Bu yönetmelik kapsamında Eurocert olarak, ilk EN 1090 çelik binalar gelmek üzere her çeşit yapısal metal malzemelerde değişik pek çok hedefle kullanılan bina kimyasal maddeleri ve mastik özellikli sızdırmayan malzemeler, mermerler, doğal taşlar, mutfak ve banyo malzemeleri, ısı ve su yalıtım ürünlerinde, yangın tetkikleri de kapsama girmekle birlikte tip tetkikleri ve CE belgelendirme aşamaları temel hizmetlerimiz arasındadır.

  EN 1090 Çelik Yapıların CE işaretlemesi

  Uyumlu duruma getirilmiş En 1090-1 standardı alüminyum ve çelik bina faaliyetleri standardına uygun şekilde, çelikte En 1090-2 standardına uygun olarak yapılmaktadır. Alüminyum yapım uygunluk inceleme ve belgelendirme aşamaları ise En 1090-3 standart çerçevesine uyumlu şekilde yapılmaktadır.

  Ce belgesi kapsamında Yapı ürünleri direktifi çerçevesinde malzemelerin uygunluk durumu, malzemenin tip tetkikleri, hesaplamaları ve fabrika imalat inceleme sistemi tabanında analiz edilmekte ve belgelendirmesi gerçekleşmektedir. Bu analizin olumlu şeklinde tamamlanması ile fabrika imalat analiz uygunluk belgesi duyurulmakta ve imalatçı kuruluşlar malzemelerine ce belgesi iliştirme hakkı kazanmaktadırlar.

  Bir önceki yazımız olan Basit Basınçlı Kaplar Direktifi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.