Karabük CE Belgesi Danışmanlık ve Belgelendirme

Ce Belgesi Nedir?

ce belgesi karabük

Karabük CE Belgesi Danışmanlık ve Belgelendirme

CE belgesi,ürünün Avrupa Birliği standartlarına uygunluğunu belirtmektedir.CE işareti taşımayan ürünler Avrupa Birliği ülkelerine giremediğinden dolayı standart haline gelmiştir.Ce işareti üretici firmalar için zorunluluk tüketiciler ise güven anlamına gelmektedir.

Ce Belgesi Kapsamı?

Ce Belgesi kapsamındaki ürünler;

Oyuncaklar
Asansörler
Yapı İnşaat Malzemeleri
Makinalar
Kişisel Koruyucu Ekipmanlar
Otomatik olamayan tartı aletleri
Tıbbi Cihazlar (medikal aletler)
Vücuda içerisine giren aktif tıbbi cihazlar
Basit Basınçlı Kaplar
Gaz Yakan Cihaz ve Aletler
Sıcak Su Kazanları
Patlayıcı Ortamlarda Kullanılan Cihazlar
Gezi Tekneleri
Radyo Telokominikasyon Ekipmanları
Sivil Amaçlı Patlayıcılar
Radyo Telekominikasyon Ekipmanları

Ce Belgesi Nasıl Alınır?

Ürüne Ce Belgesi almak istiyorsa bir kuruluş ilk olarak o ürünün teknik bir dosyası hazırlanması gerekmektedir.Firmaların teknik dosya oluşturmasının sebebi ise iki ürün grubu olmasıdır bunlar;

Düşük Riskli Ürünler: Üretici uygunluk değerlendirmesini yaptıktan sonra bir beyanname yayınlayarak; ürünün zorunlu güvenlik, sağlık, çevre ve tüketici koruma standartlarına uyduğunu belirtir. Bu beyannamenin normuna uygun olarak düzenlenmesi gereklidir.

Yüksek Riskli Ürünler: Bu ürünler için üreticinin beyannamesi yeterli değildir. Bu durumda ürünlerin, mutlaka, onaylanmış kuruluşlar (notified body) tarafından test edilmesi gerekmektedir. Onaylanmış kuruluşun incelenmesi sonucunda üretici CE İşaretini ürününe koyabilir.

Karabük şehrinde Ce Belgesi Danışmanlık hizmeti Eurocert firması tarafından gerçekleştirilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ce Nedir? başlıklı makalemizde AT Tip İncelemesi Belgesi, AT Uygunluk Beyanı ve CE Belgesi hakkında bilgiler verilmektedir.