Kars CE Belgesi Danışmanlık ve Belgelendirme

CE Sertifikası Nasıl Ortaya Çıktı ?

ce belgesi kars

Kars CE Belgesi Danışmanlık ve Belgelendirme

Avrupa Birliği ‘ne üye olan  ülkeler farklı ticari teknik düzenlemeleri aralarındaki ticari engelleri kaldırmak için 1985 yılında Yeni Yaklaşım Kararı ile yeni bir standardizasyon kararı benimsenmiştir. Ülkelerde üretilen ürünlerin o ülkeye ait kurallara göre üretilmesi ve bu ürünün başka bir ülkede satışa sunulmak istenmesi ile  teknik düzenlemelerin farklı olmasıyla ürünlerin piyasaya sunulması zor olduğu için bu durumu ortadan kaldırmak için Avrupa da ki ülkelerde üretilen ürünlerin sahip olması gereken özellikleri taşıması için  Yeni Yaklaşım prensipleri altında hazırlanan ilk yönetmelikler tek Avrupa  Topluluk markası için hazırlanmıştır. Ce Belgesi Yeni Yaklaşım Yönetmelikleri kapsamındaki bütün ürünlere verilen işarettir.

CE Sertifikası , ürünün belirlenen sağlık, güvenlik, çevrenin ve tüketicisinin korunması koşullarına uygunluğunu gösterir.

Ce İşareti Ürüne İliştirme Süreci ;

Ürün  risksiz ise, ürünün temel şartlara uygunluğunu üretici kendisi beyan edebilir ve ürüne Ce İşareti iliştirebilir. Burada sorumlu olarak üretici olur , düven durumunu sarmayacak durumda olmalıdır.

Eğer ürün riskli bir ürün ise ürünün temel gereklere uygunluğu incelenmelidir. Bu durumda ürün risk gurubuna göre  Avrupa Birliğinde  resmi olarak tanınan  Onaylanmış Kuruluş (Notified Body) tarafından test edilmesi ,  incelenmesi ve  onaylanması gerekir. sonrasında onaylanan ürüne CE Belgesi verilir ve üzerine Ce İşareti iliştirilebilir.

CE İşareti bulunmayan ürünler ne olur sorusunun cevabı ise ; ürün AB ülke  piyasasına  sunulamaz .

Kars şehrinde Ce Belgesi Danışmanlık hizmeti Eurocert firması tarafından gerçekleştirilmektedir.


Kars CE Belgesi Danışmanlık ve Belgelendirme, Ce Belgesi, CE Sertifikası, CE İşareti, Ce Etiketi, Ce Sembolü, CE Markası , Kars Ce Sertifikası

Bir önceki yazımız olan Ce Nedir? başlıklı makalemizde AT Tip İncelemesi Belgesi, AT Uygunluk Beyanı ve CE Belgesi hakkında bilgiler verilmektedir.