Tarihinin en zor günlerini yaşayan Yunanlı işadamları ithalat, ihracat ve işbirliği talepleriyle Türkiye’nin kapısını çalıyor. Turizm, mermer, demir, kâğıt, tekstil, gıda, kozmetik ve daha birçok sektörden Yunanlı firma Türk işadamları ile işbirliği yapıyor. Diğer yandan bazı uyanık Yunanlı firmalar özel bürolar kurarak “CE belgesi” sektörü oluşturdu. Avrupa’ya ihracat yapan firmaların, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ya da AB’nin sertifika verdiği kuruluşlardan Conformity of European (CE) belgesi alma zorunluluğu bulunuyor. CE işareti taşıyan bir ürün, insan, hayvan, bitki sağlığı, çevre ve tüketicinin korunması açısından asgari güvenlik koşullarına sahip olarak kabul ediliyor. TSE’den CE belgesi almanın maliyeti 3 bin 500-4 bin lira arasında. Almanya, İngiltere gibi ülkelerden talep edilmesi durumunda 8 bin Euro’ya ulaşıyor. Uyanık Yunanlılar İstanbul’u mesken edinerek CE belgesi satıyor. Türkiye’nin önde gelen firmaları ürünlerde yeterli denetim yapılmadan verilen bu belgelere tepki gösterirken, Sanayi Bakanlığı’nı göreve çağırıyor. 

FİRMALAR UCUZA KAÇIYOR 
Türkiye’nin önde gelen asansör firmalarından Uzay Asansör’ün patronu Hasan Altun, özellikle son 2 yılda Yunanistan’dan çok sayıda firmanın sadece CE belgesi vermek için Türkiye’ye geldiğini belirterek, “Biz Hollanda Asansör Enstitüsü’nden CE belgesi aldık. Bunun için 8 bin euro ödedik. Mühendisler fabrikamızda 15 gün inceleme yaptı. Şimdi Yunanlı firmalar bir günde bu belgeyi veriyor. Sanayi Bakanlığı bu konuya el atmalı. Türk Standartları Enstitüsü’den CE belgesi almanın maliyeti 3 bin 500 ile 4 bin lira civarında. Bu işi tamamen TSE yapmalı” diye konuştu.

AB’ye ihracat için CE şart

Conformity of European’ın (Avrupa’ya uygunluk) baş harfleri olan CE belgesi AB ülkeleri içinde ürünlerin pasaportu olarak nitelendiriliyor. CE işareti, AB içinde, direktiflerde belirtilen ürünlerin serbestçe dolaşabilmesi için imalatçı tarafından ürün üzerine vurulması gereken, ürünün sağlık ve güvenlik şartlarına uyduğunu belirtiyor. Avrupa pazarında satılan ürünlerin üzerinde CE işareti bulunmak zorunda. CE belgesi Bakanlık ve AB’nin de resmi olarak tanıdığı kuruluşlar tarafından veriliyor.