Ce Belgesi Nedir?

Malatya Ce Belgesi Alma

CE belgesi,ürünün Avrupa Birliği standartlarına uygunluğunu belirtmektedir.CE işareti taşımayan ürünler Avrupa Birliği ülkelerine giremediğinden dolayı standart haline gelmiştir.Ce işareti üretici firmalar için zorunluluk tüketiciler ise güven anlamına gelmektedir

Ce Belgesi Kapsamı?

Ce Belgesi kapsamındaki ürünler;

-Oyuncaklar
-Asansörler
-Yapı İnşaat Malzemeleri
-Makinalar
-Kişisel Koruyucu Ekipmanlar
-Otomatik olamayan tartı aletleri
-Tıbbi Cihazlar (medikal aletler)
-Vücuda içerisine giren aktif tıbbi cihazlar
-Basit Basınçlı Kaplar
-Gaz Yakan Cihaz ve Aletler
-Sıcak Su Kazanları
-Patlayıcı Ortamlarda Kullanılan Cihazlar
-Gezi Tekneleri
-Radyo Telokominikasyon Ekipmanları
-Sivil Amaçlı Patlayıcılar
-Radyo Telekominikasyon Ekipmanları

 

Ce Belgesi Nasıl Alınır?

Ürüne Ce Belgesi almak istiyorsa bir kuruluş ilk olarak o ürünün teknik bir dosyası hazırlanması gerekmektedir.Firmaların teknik dosya oluşturmasının sebebi ise iki ürün grubu olmasıdır bunlar;

Düşük Riskli Ürünler: Üretici uygunluk değerlendirmesini yaptıktan sonra bir beyanname yayınlayarak; ürünün zorunlu güvenlik, sağlık, çevre ve tüketici koruma standartlarına uyduğunu belirtir. Bu beyannamenin normuna uygun olarak düzenlenmesi gereklidir.

Yüksek Riskli Ürünler: Bu ürünler için üreticinin beyannamesi yeterli değildir. Bu durumda ürünlerin, mutlaka, onaylanmış kuruluşlar (notified body) tarafından test edilmesi gerekmektedir. Onaylanmış kuruluşun incelenmesi sonucunda üretici CE İşaretini ürününe koyabilir.

 

Malatya Şehrinde Ce Belgesi Danışmanlık Hizmeti Eurocert firması tarafından gerçekleştirilmektedir.

ce belgesi malatya

 

 

Bir önceki yazımız olan Mersin CE Belgesi Danışmanlık ve Belgelendirme başlıklı makalemizde AT Tip İncelemesi Belgesi, AT Uygunluk Beyanı ve CE Gerektiren Ürünler hakkında bilgiler verilmektedir.