Oyuncak Testleri

‘‘ Çocuk güvenliği, ailelere önem teşkil eden bir konudur ve tüm toplumun görevleri arasındadır. Çocuklar adına güvenli bir ev ve güvenli bir çevre oluşturulmalıdır. Mutfak, yatak, banyo oturma odası gibi yerlerde kullanılan, çocuk ürünleri güvenli olmalıdır. Hanelerde çocuklara özel oluşturulan, potansiyel risk barındıran ürünler olabilir. Çocukların eğlenmek için kullandığı bu ürünlerde de güvenliği önemli verilmelidir. ’’

Eurocert belgelendirme test danışmanlığı şirketi olarak gerçekleştireceğimiz tetkiklerimiz ile; çocuk ürünlerinin tasarım, güvenlik ve verimini yükseltmeyi amaçlamaktayız. 14 yaşından ufak çocukların oyunlarında kullanmak hedefi ile dizayn edilen ve üretilen her çeşit ürün ve oyun gereçleri şeklide ifade edilen bu ürünlerin emniyeti ile alakalı olarak karşılaması gereken ihtiyaçlar standartlar ile kararlaştırılmıştır.

Direktif 88/378/EC risk kaynağı altı bölümü açıklamaktadır. Kimyasal nitelikler, Mekanikal ve fiziksel özellikler, yanma, elektrik nitelikleri, radioaktivite ve hijyen. Oyuncaklar Avrupa pazarında emniyetli şekilde yer alabilmesi adına, bu altı bölümün hepsini tedarik etmeli ve belgelendirmelidir.

Ce Belgesi Kapsamında Oyuncak, direktif çerçevesinde alt bölümde yer alan gereksinimleri karşılamalıdır;

Bu ürünler kimyasal ve fiziksel bakımdan güvenli olmalıdır.
Ce işareti bulundurmalı ve bu işaretin gereksinimlerini karşılamalıdır. İşaret ise uygun ebatlarda olmalıdır.
Bu ürünlerde, oyuncağın güvenliğinden mesul şirketin Avrupa Birliğindeki ismi ve adresini, uygun durumlarda uyarı ve kullanım bilgileri yer almalıdır.

Bu çerçevede güvenlik tetkikleri, oyuncak tetkiklerinden de İso 17025’e uygun akreditemiz gerçekleşmiş Eurocert kuruluşumuz tarafından gerçekleşmektedir.

Güvenlik testleri; EN 71-1; EN 71-2; EN 71-3 ve EN 71-9, Fitalat tetkikleri standart test yöntemlerine uygun şekilde Eurocert şirketimizin anlaşmalı laboratuvarlarında uygulanmaktadır.

Kırtasiye Testleri

Kirtasi̇ye Ürünleri̇nde Ki̇myasal Tehlikeler

Ürünlerde, çevremizi etkisi altına alan her üründe farkına vardığımız yada fark etmediğimiz pek çok risk bulunmaktadır. Teknolojinin hızla ilerlemesi kimya endüstrisinin günden güne yeni bir molekül bulması, farkına varmaya zamanımızın bulunmadığı pek çok tehlikeyi de birlikte getirmiştir. Sağlıklı nesiller yetiştirmede çocuklarımızın yediği besinler kadar, kullandıkları ürünler de güvenli bulunması önem teşkil etmektedir. Bu sebeple kırtasiye ürünlerinde bulunan kimyasal tehditlerin kontrol altına alınması önem teşkil etmektedir.

Kırtasiye Malzemelerdeki Kimyasal Tehditler

  1. Azo Boyarlar
  2. Fitalat
  3. Ağır Metaller
  4. Alerjen Boyarlar
  5. Kanserojen Boyarlar
  6. Formaldehit
  7. Nike
  8. PAH

Azo Boyarlar (Direktif 2004/21/CE)

Kanserojen yapıda bulunmalarından dolayı men edilmiştir. Kırtasiye malzemeleri çerçevesinde tekstil malzemeleri, deri ve sentetik gereçler (PVC, PU), boyalar, çanta ve kalemlikler, dosyalama sınıflarının Eurocert tarafından ce testi yapılmalıdır.

Fitalatlar (Avrupa Kararı 1999/815/EEC ve 2005/84/EC)

Fitalatlar plastik malzemelerde yumuşatıcı şeklinde ve boyalarda uygulanır. Fitalatlar kanserojen yapısı bulunmaktadır ve insan ve hayvanlarda hormonlara zarar teşkil etmektedir. Bunun yanı sıra astım ve üreme rahatsızlıklarına da sebebiyet vermektedir. Kırtasiye malzemeleri çerçevesinde sentetik malzemeler, baskılar ve aksesuarlar, çocukların kullandıkları okul araçlarının (makas, maket bıçakları, kalemtraş, zımba, silgiler, beslenme çantaları, kalemlik v.b ürünlerin Eurocert tarafından ce testi yapılmalıdır.

Ağır Metaller

Ağır araçlar ve gereçler insan bedenine geçince iç organları toplanırlar. Özellikle çocuklara ciddi anlamda zarar vermektedir. Bağışıklık ve sinir sistemini bozar. Kırtasiye malzemeleri çerçevesinde aksesuar, boyalar, kumaşlar, kaplamalar, demir, kağıt cam, silgi gibi kırtasiye malzemelerinin Eurocert tarafından ce testi yapılmalıdır.

Alerjen Boyar Maddeler (Avrupa Komisyonu Kararı 2002/371/EC)

Alerjiye ve ciltte tahrişe sebebiyet verdiklerinden dolayı yasaklanmıştır. Kırtasiye malzemeleri çerçevesinde sentetik tekstil malzemeleri boyaların, derilerin, beslenme çantalarının, çantaların, kalemliklerin Eurocert tarafından ce testi yapılmalıdır.

Kanserojen Boyar addeler (Avrupa Komisyonu Kararı 2002/371/EC)

Bu tür boyarlar deri ile teması gerçekleşince derice direk vücuda alınır. Kanserojen yapıda olmaları sebebi ile yasaklanmıştır. Kırtasiye malzemeleri çerçevesinde tekstil malzemelerin, sentetik ve deri gereçler ile çantaların, boyaların, beslenme çantalarının, kalemliklerin Eurocert tarafından ce testi yapılmalıdır.

Formaldehit (Avrupa Komisyonu Kararı 2002/371/CE)

Tekstilde çekmezlik ve kırışmazlık apresi, baskı ve boyanın emniyetinde, kağıt sanayisinde ve yardımcı kimyasal maddelerinde yer alırlar. Tahriş, alerji ve akciğer kanserine sebebiyet verir. Kırtasiye malzemeleri çerçevesinde tekstil malzemeleri, kağıt, deri, dosyalama sınıflarının Eurocert tarafından ce testi yapılmalıdır.

Nikel (Avrupa Direktifi 94/27/EC)

Alaşım örnekleri doğrultusunda, korozyona karşı direncinin ve sertliklerinin yükseltilmesinde uygulanılır. Uzun periyotta nikel barındıran aksesuarlar ile temasta bulunan ciltte alerjiye ve tahrişe sebebiyet verir. Kırtasiye malzemeleri çerçevesinde metal ürünler çocukların kullandıkları maket bıçakları, makas, zımba, kalemtraş gibi okul ürünlerinin Eurocert tarafından ce testi gerçekleşmelidir.

PAH (Poliaromatik Hidrokarbonlar)

Kanserojen bir yapısı bulunduğundan yasaklanmıştır. Kırtasiye malzemeleri çerçevesinde plastik parçalar, kauçuk tabanlar ve yumuşak parçalar çocukların kullandıkları silgiler, plastikler gibi okul malzemelerinin Eurocert tarafından ce testi yapılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Ce Belgesi Kapsamında Medikal Cihaz Testleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.