Zonguldak CE Belgesi Danışmanlık ve Belgelendirme

 CE  – Conformite European Nedir ?

ce belgesi zonguldak

Zonguldak CE Belgesi Danışmanlık ve Belgelendirme

Fransızca kökenli olan kelime Avrupa Normlarına Uygunluk anlamına gelir.  CE Sembolü , İşareti, Belgesi , Sertifikası, Etiketi , Markası kelimelerinin hepsi ürünlerin AB ülke direktifleri kapsamında uygunluğunu belirtir. Ce Belgesi olayan ürün veya ürünler AB pazarına giremez , ülkemizde de zorunlu hale gelen CE İşareti bulunmayan ürünler satışa sunulamaz  durumdadırlar .  Ce Belgesi üreticiler için zorunluluktur.

Ce Belgesi Alma Aşamaları :

Öncelikle CE İşareti taşıması zorunlu ürünlerin dahil olduğu direktifler (yönetmelikler) belirlenir. CE işlemleri bu direktifler kapsamında ürünün dahil olduğu standartlar üzerinden yapılır.

Yönetmelikler çerçevesinde uygulanacak modül seçilir – Temel asgari şartlara uygunluğunu test etmek için Uygunluk Değerlendirme Yöntemi seçilir – Bu modüller hakkında detaylı bilgi için CE Belgesi Uygunluk Değerlendirme Modülleri   sayfamızı ziyaret ediniz…

İşlemler ürünün risk gurubuna göre yapılır, Ürün risksiz veya az riskli bir ürün ise ürünün testleri firma içerisinde yada bağımsız bir laboratuvar da yapılabilir, Eğer ürün riskli bir ürün gurubu içinde ise testlerin de belgelendirmenin de Onaylanmış Kuruluş -Notified Body tarafından yapılması gerekir. Her ürün direktifinin ve standardının gerektirdiği testlerden geçer.

Ürünün Teknik Dosyası hazırlanır. Teknik dosyanın içerisinde Ürünün ;
Teknik özellikleri,
Teknik çizimleri
Parça listesi,
Parçaların belgeleri
Detaylı kullanma kılavuzu
Montaj kılavuzu,
Risk analizi ve test raporları bulunur.

Teknik Dosyanın on(10) sene saklanması gerekir.

Ürünün CE Deklarasyonu ( üretici firmanın ürünün yönetmelik ve standartlara uygunluğunu bildiren belge) hazırlanır. Ürün testlerden geçerse ve teknik dosyası eksiksiz ise ürün CE elgesi alabilir ve ürüne CE Etiketi eklenir.

 

Zonguldak şehrinde Ce Belgesi Danışmanlık hizmeti Eurocert firması tarafından verilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Manisa CE Belgesi Danışmanlık ve Belgelendirme başlıklı makalemizde AT Tip İncelemesi Belgesi, AT Uygunluk Beyanı ve CE Belgesi hakkında bilgiler verilmektedir.